Forgot Password

Not a Member? Sign up here!

Community News

Fulton County 4-H Results -- Community Building

 

Fulton County 4-H Results--Community Building
Exhibitor First Name Exhibitor Last Name Project Class Awards Class Ribbon Class Awards
Amanda Evers Achievement Record 600002 : Achievement Records Grades 6-12   Blue Champion
Samantha Jacobs Aerospace (AE) 11011: Grade 3-5, Rocket, Stage 2 (AE)   Blue  
Vivian Miller Aerospace (AE) 11021: Grade 6-8, Rocket, Stage 3 (AE)   Blue  
Abigail Owens Aerospace (AE) 11031: Grade 9-12, Rocket, Stage 4 (AE)   Blue  
Carter moss Aquatic Science 600102 : Beginner One to Five Gallon Aquarium Grand Champion Blue Champion
Lindy Armstrong Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Hayley Backus Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue State Fair Entry
Addisyn Banks Arts and Crafts (CR) 12012: Needle Craft (CR)   Blue  
Alison Bauman Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue State Fair Entry
Emma Bays Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Sophie Beehler Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
McKinley Burton Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue State Fair Entry
Lyla Clauson Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Lindsey Coon Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Lillie Dickson Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Jadyn Field Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
Sadie  Flenar  Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Sadie  Flenar  Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
Parker Fultz Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Evan Harsh Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue State Fair Entry
Reuben Helt Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Anne Horban Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Anne Horban Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Samantha Jacobs Arts and Crafts (CR) 12013: Model Craft (CR)   Blue Champion
Isabella Jones Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Isabella Jones Arts and Crafts (CR) 12012: Needle Craft (CR) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Kade Jones Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue State Fair Entry
Aubrey Long Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Alexa Lowe Arts and Crafts (CR) 12012: Needle Craft (CR) Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Chaney Miller Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR) Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Aisley Montel Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Avarie Montel Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue State Fair Entry
Collette Ott Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Abigail Owens Arts and Crafts (CR) 12013: Model Craft (CR)   Blue Champion
Hunter Pace Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
Hunter Pace Arts and Crafts (CR) 12013: Model Craft (CR)   Blue Champion
Hunter Pace Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Bria Rensberger Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry
Jessica Taylor Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Jessica Taylor Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Kirsten Taylor Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Kirsten Taylor Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
Kirsten Taylor Arts and Crafts (CR) 12011: Fine Art (CR)   Blue  
Megan Uhrich Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Kelsie Wolf Arts and Crafts (CR) 12014: Any Other Craft (CR)   Blue  
Josiah Helt Books 600303 : Books Advanced grades 7-12 Grand Champion Blue Champion
Erika Yard Books 600303 : Books Advanced grades 7-12 Reserve Grand Champion Blue Champion
Colton Baker Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Blue Reserve Champion
McKenzie Craft Bottle Rockets 600403 : Bottle Rockets Division 3   Blue Reserve Champion
Joshua DeSonia Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Red  
Warner dubois Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Red  
Austin Edmondson Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Red  
Grace Edmondson Bottle Rockets 600402 : Bottle Rockets Division 2   Red  
Sadie  Flenar  Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1 Reserve Grand Champion Blue Champion
Evan Harsh Bottle Rockets 600403 : Bottle Rockets Division 3 Grand Champion Blue Champion
Kylie Haselby Bottle Rockets 600402 : Bottle Rockets Division 2   Blue Champion
Shelby Haselby Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Blue  
Kaleb Howard-See Bottle Rockets 600402 : Bottle Rockets Division 2   Red  
Samantha Jacobs Bottle Rockets 600401 : Bottle Rockets Division 1   Red  
Abigail Owens Bottle Rockets 600403 : Bottle Rockets Division 3   Blue  
Hayley Bright Cake Decorating (CK) 14011: Grade 3-5, Beginner (CK)   Red  
Emmie Lowe Cake Decorating (CK) 14011: Grade 3-5, Beginner (CK)   Blue Reserve Champion
Jessica Taylor Cake Decorating (CK) 14021: Grade 6-8, Intermediate (CK) Grand Champion Blue Champion
Kirsten Taylor Cake Decorating (CK) 14011: Grade 3-5, Beginner (CK)   Blue Champion
Addisyn Banks Cat Poster (CP) 15011: Grade 3-5, Level 1 (CP) Reserve Grand Champion Blue Champion
Emma Bays Cat Poster (CP) 15021: Grade 6-8, Level 2 (CP)   Blue Champion
Kaylee DeSonia Cat Poster (CP) 15031: Grade 9-12, Level 3 (CP) Grand Champion Blue Champion
Anne Horban Cat Poster (CP) 15021: Grade 6-8, Level 2 (CP)   Blue Reserve Champion
Hunter Pace Cat Poster (CP) 15021: Grade 6-8, Level 2 (CP)   Blue  
Kirsten Taylor Cat Poster (CP) 15011: Grade 3-5, Level 1 (CP)   Blue Reserve Champion
Amanda Evers Child Development (CD) 16041: Grade 10-12, Level D (CD) Grand Champion Blue Champion
Joshua DeSonia Collections 600602 : Collections Level B Grades 5-6   Blue Champion
Kaylee DeSonia Collections 600603 : Collections Level C Grades 7-9   Blue Reserve Champion
Layla Dickson Collections 600601 : Collections Level A Grades 3-4   Blue Champion
Amanda Evers Collections 600604 : Collections Level D Grades10-12   Blue Reserve Champion
Kaleb Howard-See Collections 600602 : Collections Level B Grades 5-6   Blue  
Vivian Miller Collections 600602 : Collections Level B Grades 5-6   Blue Reserve Champion
Ava Thomas Collections 600603 : Collections Level C Grades 7-9 Reserve Grand Champion Blue Champion
Dryden Vance Collections 600604 : Collections Level D Grades10-12 Grand Champion Blue Champion
Colton Baker Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Carter Bauman Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Brayden Calvert Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8   Blue  
Lane Coby Construction Models (Legos) 602103: Construction Models - Grades 9-12 Reserve Grand Champion Blue Champion
Lindsey Coon Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8   Blue  
Lucas Coon Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Joshua DeSonia Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue Reserve Champion
Warner dubois Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Jadyn Field Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8   Blue  
Terry Grossman Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Josiah Helt Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8 Grand Champion Blue Champion
Kaleb Howard-See Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8   Blue  
Levi Johnson Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Mason Metzger Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Naomi Miller Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5      
Collette Ott Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue  
Hunter Pace Construction Models (Legos) 602102: Construction Models - Grades 6-8   Blue Reserve Champion
Kirsten Taylor Construction Models (Legos) 602101: Construction Models -  Grades 3-5   Blue Champion
Lillie Dickson Consumer Clothing (CC) 18011: Grade 3-5, Beginner (CC)   Blue Champion
Addison Nelson Consumer Clothing (CC) 18021: Grade 6-8, Intermediate (CC) Grand Champion Blue Champion
Lindy Armstrong Crops 600801 : Corn   Blue  
Grant Clark Crops 600830 : Soybeans   Blue  
Grant Clark Crops 600801 : Corn   Blue  
Mitchell Clark Crops 600801 : Corn   Blue  
Mitchell Clark Crops 600830 : Soybeans   Blue  
Lyla Clauson Crops 600830 : Soybeans   Blue Reserve Champion
Lyla Clauson Crops 600801 : Corn   Blue Champion
Amanda Evers Crops 600811 : Hay   Blue Reserve Champion
Caleb Gardner Crops 600820 : Silage   Blue Reserve Champion
Caleb Gardner Crops 600801 : Corn   Blue  
Gretchen Gardner Crops 600801 : Corn   Blue  
Gretchen Gardner Crops 600820 : Silage   Blue  
Gretchen Gardner Crops 600830 : Soybeans   Red  
James Gardner Crops 600830 : Soybeans   Red  
James Gardner Crops 600820 : Silage   Blue Champion
James Gardner Crops 600801 : Corn   Blue  
Ashley Haselby Crops 600830 : Soybeans   Blue  
Ashley Haselby Crops 600801 : Corn   Blue  
Kade Jones Crops 600811 : Hay   Blue Champion
Maggie Smith Crops 600801 : Corn   Blue  
Maggie Smith Crops 600811 : Hay   Blue  
Maggie Smith Crops 600830 : Soybeans   Blue Champion
Emily Vigar Crops 600830 : Soybeans   Blue  
Emily Vigar Crops 600801 : Corn   Blue Reserve Champion
Emily Vigar Crops 600840 : Wheat   Blue Champion
Addisyn Banks Cupcake Decorating 6008.10: Beginner Grades 3-5 Grand Champion Blue Champion
Chaney Miller Cupcake Decorating 6008.10: Beginner Grades 3-5   Blue  
Chesnee Miller Cupcake Decorating 6008.12: Advanced Grades 9-12   Blue  
Jessica Taylor Cupcake Decorating 6008.11: Intermediate Grades 6-8   Blue Champion
Kirsten Taylor Cupcake Decorating 6008.10: Beginner Grades 3-5   Blue  
Emma Bays Do Your Own Thing 602202: Do Your Own Thing - Intermediate   Blue  
McKendyll Bradley Do Your Own Thing 602203: Do Your Own Thing - Advanced   Blue Reserve Champion
McKenzie Bradley Do Your Own Thing 602203: Do Your Own Thing - Advanced   Blue  
Amanda Evers Do Your Own Thing 602203: Do Your Own Thing - Advanced   Blue Champion
Avarie Montel Do Your Own Thing 602202: Do Your Own Thing - Intermediate Reserve Grand Champion Blue Champion
Collette Ott Do Your Own Thing 602201: Do Your Own Thing - Beginner Grand Champion Blue Champion
Jessica Taylor Do Your Own Thing 602202: Do Your Own Thing - Intermediate   Blue Reserve Champion
Mitchell Clark Dog Poster (DP) 20011: Grade 3-5, Level 1 (DP) Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
MadiLynn Coble Dog Poster (DP) 20021: Grade 6-8, Level 2 (DP)   Blue Reserve Champion
Katelyn Conliff Dog Poster (DP) 20011: Grade 3-5, Level 1 (DP)   Blue  
Joshua DeSonia Dog Poster (DP) 20011: Grade 3-5, Level 1 (DP)   Blue Reserve Champion
Ava Helt Dog Poster (DP) 20011: Grade 3-5, Level 1 (DP)   Blue  
Anne Horban Dog Poster (DP) 20021: Grade 6-8, Level 2 (DP)   Blue  
Chase Miller Dog Poster (DP) 20031: Grade 9-12, Level 3 (DP)   Blue  
Haley Robison Dog Poster (DP) 20031: Grade 9-12, Level 3 (DP)   Blue Reserve Champion
Abriella St.Martin Dog Poster (DP) 20021: Grade 6-8, Level 2 (DP) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Megan Uhrich Dog Poster (DP) 20011: Grade 3-5, Level 1 (DP)   Blue  
Elizabeth Weaver Dog Poster (DP) 20031: Grade 9-12, Level 3 (DP)   Blue State Fair Entry, Champion
Alison Bauman Electric (EL) 21021: Level 2 (EL)   Blue Reserve Champion
Aubrey Bauman Electric (EL) 21011: Level1 (EL)   Blue Reserve Champion
Carter Bauman Electric (EL) 21021: Level 2 (EL)   Blue State Fair Entry, Champion
Sydney Bauman Electric (EL) 21041: Level 4 (EL)   Blue State Fair Entry, Champion
Grant Bolinger Electric (EL) 21011: Level1 (EL)   Blue  
Brayden Calvert Electric (EL) 21051: Level 5 Electric (EL)   Blue Reserve Champion
Lindsey Coon Electric (EL) 21031: Level 3 (EL)   Blue Reserve Champion
Lucas Coon Electric (EL) 21031: Level 3 (EL) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Joshua DeSonia Electric (EL) 21031: Level 3 (EL)   Blue  
Andrew Douglass Electric (EL) 21021: Level 2 (EL)   Blue  
Parker Fultz Electric (EL) 21011: Level1 (EL)   Blue  
Reuben Helt Electric (EL) 21021: Level 2 (EL)   Blue State Fair Entry, Champion
Aaron Johnson Electric (EL) 21041: Level 4 (EL)   Blue  
Levi Johnson Electric (EL) 21011: Level1 (EL)   Blue Champion
Kade Jones Electric (EL) 21011: Level1 (EL)   Blue  
Tanner krom Electric (EL) 21041: Level 4 (EL)   Blue Reserve Champion
Daniel Yocum Electric (EL) 21051: Level 5 Electric (EL) Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Warner dubois Entomology (EN) 22011: Grade 3, 10 Insect Collection (EN)   Red  
Brayden Calvert Farm and Construction Toy Scene 602305: Farm and Construction Toy Scene - Division 5 Grade 7   Blue  
Amanda Evers Farm and Construction Toy Scene 602308: Farm and Construction Toy Scene - Division 8 Grade 10   Blue  
Caleb Gardner Farm and Construction Toy Scene 602307: Farm and Construction Toy Scene - Division 7 Grade 9   Blue  
James Gardner Farm and Construction Toy Scene 602306: Farm and Construction Toy Scene - Division 6 Grade 8   Blue  
Jacob Greer Farm and Construction Toy Scene 602301: Farm and Construction Toy Scene - Division 1 Grade 3   Blue  
Terry Grossman Farm and Construction Toy Scene 602303: Farm and Construction Toy Scene - Division 3 Grade 5   Blue  
Macee Hinderlider Farm and Construction Toy Scene 602307: Farm and Construction Toy Scene - Division 7 Grade 9 Reserve Grand Champion Blue Reserve Champion
Alexa Lowe Farm and Construction Toy Scene 602305: Farm and Construction Toy Scene - Division 5 Grade 7   Blue Reserve Champion
Emmie Lowe Farm and Construction Toy Scene 602303: Farm and Construction Toy Scene - Division 3 Grade 5   Blue Reserve Champion
Kyler Lowe Farm and Construction Toy Scene 602308: Farm and Construction Toy Scene - Division 8 Grade 10 Grand Champion Blue Champion
Grayson Miller Farm and Construction Toy Scene 602303: Farm and Construction Toy Scene - Division 3 Grade 5   Blue Champion
Nicholas Schouten Farm and Construction Toy Scene 602303: Farm and Construction Toy Scene - Division 3 Grade 5   Blue  
Brayden Unger-Overmyer Farm and Construction Toy Scene 602304: Farm and Construction Toy Scene - Division 4 Grade 6   Blue  
Chas Warpenburg Farm and Construction Toy Scene 602305: Farm and Construction Toy Scene - Division 5 Grade 7   Blue Champion
Lindsey Coon Fashion Revue (FR) 2304: Grade 6 Wearable   Blue Champion
Lucas Coon Fashion Revue (FR) 2303: Grade 5 Wearable   Blue  
Gretchen Gardner Fashion Revue (FR) 2303: Grade 5 Wearable   Blue  
Aubrey Long Fashion Revue (FR) 2303: Grade 5 Wearable   Blue Reserve Champion
Emily Vigar Fashion Revue (FR) 23012: Grade 8-12, Dress Up (FR)   Blue State Fair Entry, Champion
Hayley Backus Floriculture (FL) 24045: Grade 10-12, Level D, Centerpiece  (FL)   Blue State Fair Entry, Champion
Emma Bays Floriculture (FL) 24034: Grade 7-9, Level C, One Corsage or Two Boutonnieres Silk or Artificial Flowers (FL)   Red  
Chloe Conley Floriculture (FL) 24031: Grade 7-9, Level ,C Terrarium (FL)   Blue  
Madisyn Douglass Floriculture (FL) 24023: Grade 5-6, Level B, House Plant (FL)   Blue Reserve Champion
Anne Horban Floriculture (FL) 24023: Grade 5-6, Level B, House Plant (FL)   Blue  
Mariah Leininger Floriculture (FL) 24042: Grade 10-12, Level D, Seasonal Arrangement Fresh and-or Artificial Flowers (FL) Reserve Grand Champion Blue State Fair Entry, Champion
Aisley Montel Floriculture (FL) 24012: Grade 3-4, Level A, Flower Arrangement Bud Vase Purchased Flowers (FL)   Blue State Fair Entry, Champion
Avarie Montel Floriculture (FL) 24036: Grade 7-9, Level C, Flower Arrangement Roses or Lillies (FL) Reserve Grand Champion Blue

Weather

Obituaries

Entertainment